تحصیل در روسیه

تحصیل در دانشگاه‌ های برتر، دسترسی به علوم روز دنیا، در اختیار داشتن امکانات آموزشی و آزمایشگاهی بروز و درنتیجه دستیابی به فرصت‌ های شغلی بهتر از عواملی است که افراد را ترغیب به تحصیل در کشورهای پیشرفته می‌کند. روسیه یکی از کشورهای محبوب برای مهاجرت تحصیلی است. در این مقاله، عوامل محبوبیت تحصیل در روسیه و شرایط و ملزومات آن را به‌طور مختصر بررسی خواهیم کرد.

مزایا تحصیل در روسیه

بدون نیاز به مرک زبان

امکان کار درحین تحصیل

امکان اخذ بورسیه تحصیلی

هزینه ارزان تر نسبت به سایر کشورها

امکان تحصیل به زبان روسی و انگلیسی

انتقال راحت پول و حواله

امنیت بالا و احترام ویژه به ایرانیان

تحصیل در روسیه

شرایط اقتصادی کنونی ایران موجب شده مسائل اقتصادی و هزینه ‌های مهاجرت در اولویت قرار بگیرند. هزینه‌های پایین زندگی در روسیه نسبت به کشورهای اروپایی و آمریکایی، روسیه را به گزینه‌ی بسیار مناسبی برای تحصیل تبدیل کرده است. علاوه ‌بر این، روسیه جزو معدود کشورهایی است که در آن دانشجویان اجازه‌ی کار نامحدود با ویزای دانشجویی دارند. کوتاه بودن زمان صدور ویزا و عدم نیاز به مصاحبه‌ های نگران ‌کننده‌ سفارت از دیگر عواملی است که تحصیل در روسیه را تسهیل کرده است. یکی دیگر از عوامل محبوبیت دانشگاه ‌های روسیه پذیرش بدون آزمون و عدم نیاز به مدرک زبان است. بنابراین برای افرادی که خواهان تسریع روند مهاجرت هستند، روسیه بهترین و آسان‌ترین گزینه برای مهاجرت تحصیلی است.

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال نمایید

رتبه‌بندی دانشگاه‌های روسیه

یکی از ابتدایی‌ ترین عوامل پیشرفت یک کشور وجود دانشگاه‌هایی کارآمد است. روسیه به‌عنوان یکی از پیشرفته‌ ترین کشورهای دنیا دارای دانشگاه‌های فنی و پزشکی فراوانی می‌باشد. ۱۳ دانشگاه روسیه در سال ۲۰۲۳ در رتبه‌بندی دانشگاه‌ها که توسط موسسه‌ی QS منتشر می‌شود، بالاتر از دانشگاه صنعتی شریف قرار گرفته‌اند. در جدول زیر می‌توانید رتبه‌بندی این دانشگاه‌ها را با ۳ دانشگاه برتر ایران مقایسه کنید. بسیاری از دانشگاه‌های روسیه مورد تأیید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران می‌باشند. ازاین‌ رو دانشجویان می‌توانند بدون دغدغه در این دانشگاه‌ها تحصیل کنند و درصورتی که علاقه داشته باشند، می‌توانند پس از تحصیل به ایران بازگشته و با مدرک خود مشغول به کار شوند. البته این امکان نیز وجود دارد که دانشجویان پس از ۲ سال تحصیل در روسیه به یکی از دانشگاه‌های ایران انتقالی گرفته و در آن ادامه‌ی تحصیل بدهند. امکان سوم این است که فارغ‌التحصیلان در روسیه مشغول به کار شوند. حالت آخری که می‌توان متصور شد، فعالیت در کشورهای دیگر با مدرک دانشگاه‌های معتبر روسی است.

ردیفنام دانشگاهکشوررتبه در سال ۲۰۲۲رتبه در سال ۲۰۲۳
۱دانشگاه لومونوسفروسیه۷۸۷۵
۲دانشگاه فنی دولتی باومن مسکوروسیه۲۸۱۲۳۰
۳دانشگاه نووسیبیرسکروسیه۲۴۶۲۶۰
۴دانشگاه تومسکروسیه۲۷۲۲۶۴
۵مؤسسه فیزیک و فناوری مسکوروسیه۲۹۰۲۶۷
۶دانشگاه ملی سن پترزبورگروسیه۲۴۲۲۷۰
۷دانشگاه رودنروسیه۳۱۷۲۹۵
۸مدرسه عالی اقتصادروسیه۳۰۵۳۰۸
۹دانشگاه ملی تحقیقات هسته‌ ایروسیه۳۱۹۳۰۸
۱۰دانشگاه فدرال کازانروسیه۳۴۷۳۲۲
۱۱دانشگاه فدرال اورالروسیه۳۵۱۳۳۵
۱۲موسسه دولتی روابط بین‌الملل مسکوروسیه۳۶۲۳۴۵
۱۳دانشگاه ملی تحقیقات سن پترزبورگ فناوری‌های اطلاعات، مکانیک و اپتیکروسیه۳۶۵۳۵۹
۱۴دانشگاه صنعتی شریفایران۳۸۱۳۸۰
۱۵دانشگاه صنعتی امیرکبیرایران۴۶۵۴۴۳
۱۶دانشگاه تهرانایران۵۲۱۵۰۱

رشته‌های محبوب در روسیه

مهندسی معماریمهندسی عمرانداروسازیدندانپزشکیپزشکی
حسابداریحقوقمهندسی کامپیوترمهندسی هوافضامهندسی پزشکی
عکاسیموسیقیمدلینگطراحی لباسمد و فشن
ژنتیکفیزیوتراپیمدیریت مالیمدیریت بازرگانیتربیت بدنی
   روانشناسیصنایع غذایی

 

مقایسه هزینه-های خورد و خوراک و خوابگاه در روسیه

هزینه‌های دانشجویی در روسیه

یکی از عوامل جذابیت روسیه برای ایرانیان، هزینه‌های پایین زندگی در این کشور است. جدای از هزینه‌ های معمول برای زندگی در روسیه ، تحصیل در این کشور نیازمند هزینه‌های اضافی مانند خرید لوازم تحریر و کتب درسی می‌باشد. در جدول زیر قیمت برخی از این اقلام برای آگاهی بیشتر شما ذکر شده است. توجه کنید که قیمت‌ها ممکن است باتوجه‌به جنس، رنگ، طرح و مارک اجناس تغییر کنند. سعی شده است اجناس با کیفیت‌های مختلف در جدول زیر در نظر گرفته شود. برای اطلاع از قیمت به‌روز روبل نیز می‌توانید به اینجا مراجعه کنید.

ردیفاجناستوضیحاتقیمت (روبل)
۱دفترساده۵۰
۲دفترطرح دار۱۰۰ تا ۱۲۰
۳دفترطرحدار و سیمی۱۰۰ تا ۱۵۰
۴مداد۱ عدد۳ تا ۸۰
۵مدادبسته‌ی ۱۲ عددی۳۰
۶خودکار۱ عدد۵ تا ۵۰
۷خودکاربسته‌ی ۳ عددی۳۰ تا ۱۰۰
۸خودکاربسته‌ی ۴ عددی۵۰ تا ۱۲۰
۹خودکاربسته‌ی ۶ عددی۸۰
۱۰خودکاربسته‌ی ۱۰ عددی۲۰۰
۱۱ماژیکبسته‌ی ۳ عددی۲۲۰
۱۲ماژیکبسته‌ی ۴ عددی۱۰۰
۱۳ماژیکبسته‌ی ۱۲ عددی۳۰ تا ۳۰۰
۱۴پاک‌کنطرحدار و ساده۴۰ تا ۱۰۰

قانون ویژه و جدید برای دانشجویان در حال تحصیل در روسیه

با شروع سال ۲۰۲۳ دولت روسیه با همکاری وزارت علوم خارجه و وزارت علوم تصمیم به تصویب قانونی بسیار مهم و اساسی و همچنین بسیار مفید برای دانشجویان خارجی که در حال تحصیل در دانشگاه های کشور روسیه هستند گرفت. این قانون به تمام دانشجویان مشغول در کورس اصلی (پادفک شامل نمی شود) اجازه دریافت اقامت بلند مدت کشور روسیه که بر اساس مدارک تحصیلی دانشجو در حال تحصیل در دانشگاه مورد نظر میباشد که بمنظور این است که نیازی به تمدید ویزای سالیانه نمیباشد و همچنین راهی است برای دریافت اقامت دائم و پاسپورت کشور روسیه.

study in russia - تحصیل در روسیه

کار در روسیه با ویزای دانشجویی

یکی از مزایای مهم و اساسی تحصیل در کشور روسیه برای دانشجویان خارجی اجازه کار است. دانشجویان در حال تحصیل در کشور روسیه با ویزای دانشجویی اجازه کار پاره وقت دارند. به این منظور که در ساعاتی که کلاس در دانشگاه ندارند میتوانند بدون دریافت اجازه کار از دولت روسیه (افرادی که با ویزای کاری برای کار به روسیه سفر میکنند بصورت جداگانه به برگه اجازه کار هم نیاز دارند) مشغول به کار شوند. در صورتی که ساعات کاری با ساعات دانشگاه مطابقت داشته باشد دانشجو موظف است به اداره مربوطه در شهر در حال تحصیل و کار برای دریافت اجازه کار مراجعه کند. ساعات کاری در قرارداد کاری نوشته خواهد شد.
دانشجویان می‌توانند با کار کردن در روسیه مخارج زندگی خود را تأمین کنند. این ویژگی روسیه را جزو یکی از محبوب‌ترین مقصدهای مهاجرت برای ایرانیان تبدیل کرده است؛ چرا که افراد با هر سطحی از توان مالی به سادگی می‌توانند به این کشور مهاجرت کنند.

چه مدارکی برای دریافت ویزای تحصیلی روسیه مورد نیاز است ؟

  • دعوت‌نامه صادرشده به‌وسیله‌ی وزارت کشور یا تصمیم وزارت امور خارجه برای صدور ویزا
  • پاسپورت با حداقل ۱ سال و نیم اعتبار و دارای حداقل ۲ صفحه‌ی سفید
  • کپی صفحه‌ی اصلی پاسپورت
  • درخواست کتبی از طرف مدیر دانشگاه یا مدرسه به سرکنسول سفارت روسیه
  • فرم چاپ‌شده‌ی درخواست آنلاین در سایت visa.kdmid.ru که توسط متقاضی تکمیل و امضا شده است
  • ۱ قطعه عکس رنگی ۳.۵ * ۴.۵
  • بیمه‌نامه‌ی معتبر در فدراسیون روسیه که زمان حضور شما در روسیه را پوشش دهد
  • کارت دانشجویی (فقط برای دانشجویان از سال دوم به بعد)

بورسیه‌های تحصیلی در روسیه

دولت روسیه برای تسهیل شرایط دانشجویان در این کشور بورسیه‌هایی را به آن‌ها اعطا می‌کند. دانشجویان خارجی در روسیه نیز می‌توانند در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری برای دریافت این بورسیه اقدام کنند. به طور متوسط ۱۵ هزار بورسیه‌ی تحصیلی در سال فراهم می‌شود؛ که این مقدار در سال ۲۰۲۱ به ۱۸ هزار نفر رسیده است. مبلغ این بورسیه‌ها معمولاً شهریه‌ دانشگاه را در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به‌طور کامل تأمین می‌کند.

 

 

کار در روسیه پس از تحصیل

به دلیل پایین بودن نرخ بیکاری در روسیه امکان پیدا کردن شغل مناسب برای دانشجویان پس از تحصیل بسیار بالاست. از طرفی تحصیل در دانشگاه ‌های روسیه این امکان را در اختیار فارغ ‌التحصیلان قرار می‌دهد که به ‌خاطر سوابق تحصیل در برترین دانشگاه ‌های دنیا، در هر کشور دیگری مشغول به کار شوند. امکان اخذ اقامت دائم روسیه بعد از تحصیل برای دانشجویانی که در این کشور درس خوانده‌اند نیز وجود دارد. شرکت باپریس حتی پس از اتمام تحصیل به شما در پیدا کردن کار مورد نظرتان کمک خواهد کرد و راه را برای شما هموار می‌کند.

 

 

چند تجربه و پیشنهاد برای تحصیل در روسیه

بدیهی است که هیچ کجای این دنیای فانی نمی‌تواند تمام ویژگی‌های خوب را با هم داشته باشد. مهاجرت یکی از مهم‌ترین تصمیم‌هایی است که هر فردی می‌تواند در زندگی خود بگیرد. اگر این تصمیم با چشمانی باز و از روی هوشیاری انجام نشود، عواقب آن تا سال‌ها دامن‌گیر فرد خواهد بود. از همین رو، در مجموعه مقالات خودمونی به برخی از تفاوت‌ها یا دشواری‌های زندگی در روسیه پرداختیم تا همراهان باپریس بتوانند تمامی آنچه پیش رویشان است را از قبل مجسم کنند و مهاجرتی عاقلانه داشته باشند.

پادفک یا کالج یا پیش دانشگاهی ؟

پادفک مخفف کلمه Подготовительный Факультет (پادگَتُویتِلنی فاکولتییِت) (Padfak) است که در واقع دوره آماده سازی زبان روسی است برای تمام خارجیان که برای شروع تحصیل در دانشگاه های کشور روسیه اقدام کردند. هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی که قصد تحصیل در رشته های پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، مهندس کامپیوتر، روابط بین الملل و سایر رشته های تحصیلی در مقاطع مختلف در کشور روسیه را دارند در دوره شرکت کرده و با اتمام این دوره وارد کورس اصلی در رشته انتخابی خود شدند. زندگی در هر کشور مستلزم دانشتن زبان و فرهنگ و همچنین آداب و رسوم آن کشور است. با نداشتن زبان شرایط زندگی برای شما سخت خواهد بود و امکان کار کردن در کنار تحصیل و همچنین اقدامات روزمره و از همه مهم تر ارتباط با دانشگاه و اساتید سخت و مشکل خواهد بود، اما با دانستن زبان تمام این اقدامات برای شما راحت و آسوده تر خواهد بود. آشنایی با فرهنگ و آداب رسوم کمک می‌کنم تا تفاوت های چارچوبی فرهنگی این کشور را بهتر درک کنید.

اجاره خانه در روسیه برای دانشجویان

اجاره خانه در کشور روسیه یکی از سختی های مهاجران به روسیه بخصوص دانشجویان ایرانی است. ما در این مقاله قصد داریم با آگاهی دادن به شما ، آموزش دهیم که چطور شما میتوانید خودتان بدون به هیچ شرکت املاکی خانه مورد نظرتان را در روسیه اجاره کنید و یا خریداری کنید. پیدا کردن خانه و اجاره خانه در کشور روسیه چه از طریق شرکت های املاکی و چه به صورت شخصی امکان پذیر است. در زمانی که شما با کمک شرکت های املاکی خانه پیدا میکنید مبلغی به عنوان کمیسیون به آنها پرداخت خواهید کرد اما سه وب سایتی که در ادامه به شما معرفی میکنیم شما بصورت مستقیم میتوانید بدون پرداخت کمیسیون به افراد دیگر خودتان خانه را اجاره کنید.در روسیه سایت و اپلیکیشن هایی وجود دارد که مخصوص خرید یا اجاره خانه، اتاق، دفتر، گاراژ، مغازه، رستوران است.

خدمات باپریس در روند مهاجرت تحصیلی به روسیه

مهاجرت تحصیلی یکی از ساده ترین روش های مهاجرت است. مزیت اصلی این روش این است که فرد در سنین پایین مهاجرت می‌کند و به همین دلیل آسان تر با محیط جدید وفق می‌یابد. همچنین امکان اسکان در خوابگاه های دانشجویی و دریافت بورسیه های مختلف موجب کمتر شدن هزینه های مهاجرت خواهد شد. از این رو، بسیاری از خانواده ها با سرمایه گذاری روی فرزندان خود، آینده آن‌ها را تضمین می‌کنند. با توجه به شرایط اقتصادی فعلی کشور عزیزمان و کاهش هر روزه ارزش ریال، اکثر خانواده ها تمایل دارند که هرچه زودتر روند مهاجرت تحصیلی فرزند دلبندشان را تکمیل کنند. به همین منظور، با کمک گرفتن از افراد خبره و شرکت های مهاجرتی سعی در حفظ ارزش سرمایه خود دارند. انتخاب همراه آگاه و قابل اطمینان در این راه مهمترین نکته قابل تامل است.