روسیه به‌ عنوان همسایه‌ دریایی ایران از دیرباز یکی از مقاصد مهاجرتی ایرانیان بوده است. پیشرفت این کشور در چند دهه‌ی اخیر و تاثیر گذار بودن این کشور در بیزینس ها و بازار و ارز جهانی که نمایان کننده قدرت و چهارچوب محکم این کشور است، موجب افزایش تقاضای اقامت ایرانیان شده است. ازطرفی به دلیل وجود روابط دوستانه بین دولت‌ها برخی از موانع موجود برای مهاجرت مانند تمکن مالی، مصاحبه‌ی سفارت و ارائه‌ی مدرک زبان از میان برداشته شده است. حذف این موانع موجب شده مهاجرت به روسیه آسان شود. اما نباید فراموش کرد که مهاجرت یک روند طولانی است که با رسیدن به کشور مقصد تمام نخواهد شد.
شدر بهترین حالت می‌توان گفت که روند مهاجرت حداقل تا زمان دریافت تابعیت (شهروندی) ادامه خواهد داشت. بنابراین شناخت کافی از قوانین اقامت در کشوری دیگر و چگونگی دریافت اقامت دائم از اهمیت بالایی برخوردار است. به همین منظور در این مقاله برای افرادی که پس از بررسی عوامل مؤثر در انتخاب کشور مناسب برای مهاجرت کشور روسیه را بعنوان مقصد خود برگزیدند ، شرایط دریافت شهروندی روسیه را مرور می‌کنیم. در صورت مواجهه با هرگونه پرسشی که در این مقاله به آن پاسخ داده نشده است، میتوانید به صورت رایگان با مشاورین باپریس تماس بگیرید.

تابعیت روسیه - شهروندی روسیه

مزایای تابعیت (شهروندی) روسیه

تابعیت یا شهروندی روسیه معمولاً با مزایای مختلفی همراه است. استفاده از امکانات و خدمات موجود، تحصیل در سیستم آموزشی ، درمان در سیستم بهداشت ، فعالیت در انجمن‌های فرهنگی جامعه، کار در مشاغل مختلف و امثال اینها مزیت‌ هایی هستند که با اقامت در هر کشوری می‌توان از آن‌ها برخوردار شد.
علاوه‌ بر اینها مزایایی وجود دارد که تنها به افرادی اعطا می‌شود که عضو رسمی یا همان شهروند آن کشور باشند. امتیازات ویژه‌ شهروندی در هر کشور متفاوت است.
روسیه نیز دارای برخی امکانات خاص است که تنها در اختیار شهروندان این کشور قرار می‌گیرد.
از مزییت های اصلی این پاسپورت برای شهروندها ، فراهم سازی امکانات اولیه برای یک زندگی آرام‌ است؛

خرید خانه با اقساط بلند مدت به نام Ипотека (ایپَتِکا)

خرید ماشین با اقساط بلند مدت кредит یا лизинг (کِریدیت) یا (لیزینگ)

خرید لوازم خانه‌ از جمله یخچال و ماشین لباس شویی و مبلمان و … рассрочка (راسرُچکا)

خرید لوازم الکترونیکی مانند تلفن، لپ تاب рассрочка (راسرُچکا)

دریافت وام برای شروع یک بیزینس و یا استفاده در زندگی кредит (کریدیت)
(لازم به ذکر است، در زمان اقدام به دریافت این وام ها، نیاز به شخص ضامن نیست، تنها تاریخچه حساب شهروند و توان مالی شهروند برای پرداخت حداقل مبلغ ماهیانه با اقساط بسیار بلند مدت مهم است. می‌توان گفت برای همه امکان پذیر است.)

دریافت مبلغ ۵۸۶٫۹۴۶ هزار روبل برای به دنیا آمدن فرزند اول که در زمان تولد پرداخت می‌شود.

دریافت مبلغ ۷۷۵٫۶۲۸ هزار روبل برای به دنیا آمدن فرزند دوم که در زمان تولد پرداخت می‌شود.

امکان دریافت بعضی از تغذیه ها برای مدت تقریبا دو سال در صورت تمایل.

دریافت بیمه خدماتی کاملا رایگان از طرف دولت روسیه برای تمام شهروندان این کشور.

در بند های بالا تعدادی از مزایای اصلی برای یک شهروند کشور روسیه ذکر شد. و قطعا از دیگر مزایا که باعث تمایز کردن این پاسپورت با دیگر با پاسپورت های دیگر می‌شود هم وجود دارد مانند کارت حمل نقل بدون محدودیت که با حداقل مبلغ در ماه شارژ می‌شود و بدون محدودیت می‌توانند از تمام وسایل حمل و نقل استفاده کنین و دیگر خدمات شهروندی همچنین داشتن اجازه‌ رأی ، برخورداری از خدمات بیکاری و بازنشستگی ، امکان اقامت دائم برای فرد و خانواده‌ وی ، عضویت در انجمن‌های سیاسی و انجام فعالیت‌های مرتبط تنها برای شهروندان روسی امکان‌پذیر است.
پیوستن به ارتش و ارگان‌ های نظامی که مسئولیت دفاع از کشور را به عهده دارند نیز فقط برای شهروندان روسی ممکن است. همچنین دریافت پاسپورت روسیه تنها با کسب شهروندی امکان‌پذیر است.

اجازه‌ سفر با پاسپورت روسیه به ۱۲۳ کشور دنیا بدون نیاز به اخذ ویزا از سفارت آن کشور همچنین در لیست اصلی‌ترین امتیاز دریافت گذرنامه‌ی روسیه است.

مراحل اخذ شهروندی روسیه

اولین قدم برای مهاجرت دریافت ویزا و سفر به کشور مقصد است. دریافت ویزا به معنی داشتن اجازه برای اقامت موقت در کشور مقصد است.

انواع ویزاهای روسیه (اجازه حضور و زندگی در کشور روسیه به صورت موقت)

ویزای تجاری
ویزای توریستی
ویزای بشردوستانه
ویزای خصوصی
ویزای کاری
ویزای تحصیلی
ویزای ترانزیت
ویزای دیپلمات

هر یک از این ویزاها ، اجازه زندگی برای مدت زمان مشخصی دارند که با اتمام آن فرد دارنده ویزا مجبور به خروج از کشور روسیه خواهد بود و درصورتی‌ که فرد بخواهد همیشه یا مدت طولانی‌ تری در آن کشور زندگی کند باید اقامت دائم یا همان شهروندی دریافت کند.

تابعیت روسیه | شرایط شهروندی روسیه - Russian Passport

مدت زمان اخذ تابعیت (شهروندی) روسیه

مدت زمان اخذ تابعیت (شهروندی) روسیه نسبت به تمامی کشورهای اروپایی و دیگر کشور های مطرح جهان بسیار کمتر است، در بعضی از راه های و چهارچوب های قانونی حتی مهاجران می‌توانند بعد از حضور در این کشور اقدام به دریافت اقامت بلند مدت و پاسپورت کشور روسیه کنند که این پروسه در کمتر از ۱ سال قابل انجام است. البته این پروسه برای راه های مختلف میتواند متفاوت باشد.
دریافت شهروندی روسیه طی چندین راه و چهارچوب قانونی امکان پذیر است، که در بعضی از این راه ها برای رسیدن به پاسپورت و شهروندی کامل روسیه سه مرحله که :

۱-اجازه موقت زندگی (اِر وِ پِ) (РВП / Разрешение на временное проживание) – RVP

РВП اِر وِ پِ برای مدت ۳ سال به فرد دارنده اجازه زندگی در کشور روسیه بدون نیاز استفاده و تمدید ویزا داده می‌شود ، در مرحله بعد نیاز به دریافت مرحله دوم یعنی وِ اِن ژِ است.

۲-اقامت بلند مدت روسیه به نام (وِ اِن ژِ) (ВНЖ / Вид на жительство) – Vnzh

ВНЖ وِ اِن ژِ یا همان پاسپورت آبی است و برای مدت ۱۰ (ده) سال یا بدون تاریخ انقضا به صورت دائم اعتبار دارد. شخص دارنده این مدرک می‌تواند اقدام به دریافت شهروندی کامل و پاسپورت روسیه کند. در حالت دوم فرد دارنده فاکتور برای دریافت شهروندی کشور روسیه ، می‌تواند بدون دریافت اجازه موقت زندگی در کشور روسیه، اقدام به دریافت اقامت بلند مدت کشور روسیه (پاسپورت آبی) کند که معمولا برای ده سال اجازه اقامت داده می‌شود ، و گاها برای افرادی که پدر یا مادر فرد شهروند روسیه و پاسپورت این کشور را دارند، بدون تاریخ انقضا این مدرک یا همان پاسپورت آبی بهشون داده می‌شود و برای افرادی که با ویزای سه ساله کاری به کشور روسیه دعوت شدند ، تنها تا پایان تاریخ اجازه کارشان ، مدرک اقامت بلند مدتشان تاریخ دارد. هر یک از این افراد با انواع متخلف تاریخ های پایان مدرک اقامت بلند مدت شان، می‌توانند اقدام به دریافت شهروندی و پاسپورت روسیه کنند.

۳- تابعیت (شهروندی) و دریافت پاسپورت کشور روسیه

پس از دریافت اقامت بلند مدت (وِ اِن ژِ ) یا همان پاسپورت آبی مرحله بعدی اقدام برای دریافت پاسپورت کشور روسیه که به رنگ قرمز است. در زمان دریافت شما یک پاسپورت داخل دریافت می‌کنید (شناسنامه) و یک پاسپورت برای سفر های خارجی.

لازم به ذکر است، شخص دارنده اقامت بلند مدت روسیه (پاسپورت آبی) تنها می‌تواند برای ۱۸۰ روز در سال در خارج از کشور روسیه زندگی کند اما بعد از دریافت شهروندی و پاسپورت این کشور هیچ محدودیتی برای زندگی در خارج از کشور روسیه برای فردا دارنده ندارد.