درباره دانشگاه ملی (دولتی) سن پترزبورگ

دانشگاه ملی سن پترزبورگ روسیه یا همان دانشگاه دولتی سن پترزبورگ Saint Petersburg State University در سال ۱۷۲۴ توسط پتر کبیر تاسیس شد. این دانشگاه یکی از دانشگاه های قدیمی و معتبر کشور روسیه است که در شهر سن پترزبورگ قرار دارد. دانشگاه ملی سن پترزبورگ در رتبه بندی QS جهانی در رتبه ۳۱۵ قرار دارد. دانشگاه ملی سن پترزبورگ در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در لیست مورد تایید وزارت بهداشت و درمان قرار دارد و امکان تحصیل در این رشته ها وجود دارد و پذیرش و ورود به این دانشگاه بدون آزمون ورودی است و با بررسی مدارک انجام میشود که در ادامه به این خواهیم پرداخت. این دانشگاه در سایر رشته های غیر پزشکی نیز در لیست مورد تایید وزارت علوم ایران در رتبه الف (ممتاز) قراردارد.

دانشگاه ملی سن پترزبورگ با قدمت ۳۰۰ ساله با شعار (ما مولدان علم هستیم، نه مترجمان علم) است و دانشمندان و متخصصان بزرگی همچون پافنوتی چبیشف (ریاضی دان روسی) ، دیمیتری مندلیف (شیمی دان مشهور و پایه گذار جدول تناوبی عناصر) و واسیلی داکوچایف (دانشمند روسی که بعنوان پدر علم خاکشناسی) است. همچنین ۹ نفر از برندگان جایزه نوبل در رشته های مختلف مانند فیزیولوژی یا پزشکی ، اقتصاد ، شیمی ، فیزیک و اقتصاد نیز این دانشگاه هستند.

از افراد دیگر مشهور و برجسته که در دانشگاه سنت پترزبورگ تحصیل کردند : ولادیمیر لنین ، ولادیمیر پوتین ، دیمیتری مددوف ، پیوتر استولیپین، بوریس استورمر، الکساندر کرنسکی را میتوان نام برد که در این دانشگاه تحصیل کرده اند. در دانشگاه ملی سن پترزبورگ بیش از ۵۴۰۰ دانشجو بین المللی از ۱۲۱ کشور مختلف در حال تحصیل هستند و این دانشگاه با  بیش از ۵۰۰  دانشگاه از ۸۱ کشور از جمله  کشور چین، آلمان، آمریکا، فرانسه، فنلاند، ژاپن تا جمهوری کره و برزیل همکاری دارد.

سال تأسیس مؤسس شهر بورسیه شروع سال تحصیلی رتبه‌ی QS نام اختصاری زبان تحصیل
۱۷۲۴ پتر کبیر سن پترزبورگ دارای بورسیه اختصاصی دانشگاه از ۱ سپتامبر ۳۱۵ SPbU به انگلیسی
СПбГУ به روسی
روسی و انگلیسی

پذیرش دانشگاه ملی سن پترزبورگ

برای تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه ملی سن پترزبورگ آزمون ورودی برگزار نمیشود و تنها ملاک قبولی و تحصیل در این رشته ها با بررسی و ارزشیابی مدارک تحصیلی است :

پذیرش دانشگاه دولتی سن پترزبورگ

تحصیل در دانشگاه ملی سن پترزبورگ به زبان انگلیسی نیز در رشته های پزشکی و دندانپزشکی از سال ۲۰۲۳ امکان پذیر شده است

هزینه های تحصیل در دانشگاه ملی سن پترزبورگ

هزینه های تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی در دانشگاه ملی سن پترزبورگ

 • شهریه پزشکی به زبان روسی دانشگاه ملی سنت پترزبورگ : ۴۴۶/۵۰۰ روبل (سالانه)
 • شهریه پزشکی به زبان انگلیسی : ۴۸۴/۴۰۰ روبل
 • شهریه دندانپزشکی به زبان روسی : ۴۱۸/۲۰۰ روبل
 • شهریه دندانپزشکی به زبان انگلیسی : ۴۵۳/۳۰۰ روبل
پذیرش دانشگاه ملی سن پترزبورگ روسیه

رشته های تحصیلی دانشگاه ملی سن پترزبورگ روسیه

علوم طبیعی
(زیست،جغرافیا،پزشکی،شیمی)
فیزیک و ریاضی و اطلاعات کامیپوتر
(نجوم،ریاضیات،فیزیک،علوم کامیپوتر)
علوم اجتماعی
(انسان شناسی، مدیریت،روانشناسی و …)
فرهنگ و هنر
(بازگیری،طراحی گرافیک،نقاشی و …)
علوم انسانی
(تاریخ،زبان شناسی،فلسفه و ..)
پزشکی فیزیک و ریاضیات کاربردی روابط بین الملل نقاشی سه پایه باستان شناسی
دندان پزشکی علم داده اقتصاد هنر کاربردی هنر و علوم انسانی
داروسازی ستاره شناسی مدیریت آواز آکادمیک زبان و ادبیات انگلیسی
پرستاری فیزیک روزنامه نگاری عملکرد دستگاهی مطالعات فرهنگی
مهندسی نفت ریاضیات علوم سیاسی طراحی گرافیک تاریخ
زیست شناسی برنامه نویسی و فناوری اطلاعات حقوق طراحی محیطی فلسفه
زمین شناسی برنامه نویسی مدرن مدیریت دولتی بازیگر صحنه و سینما تاریخ هنر
داروی عمومی مهندسی نرم افزار جامعه شناسی مرمت اشیاء هنری زیبا و کاربردی فیلولوژی کلاسیک
بیولوژی
فناوری های مهندسی زیستی
مکانیک و مدل سازی ریاضی گردشگری موزه شناسی و حفاظت از محوطه های میراث فرهنگی و محیطی فیلولوژی ایران
علم شیمی انفورماتیک کاربردی در هنر و
علوم انسانی
روش های اقتصادی و ریاضی تمرین اجرای ساز :ویولن زبان ایتالیایی
علم مواد شیمی ریاضیات کاربردی ، برنامه نویسی
و هوش مصنوعی
تضاد شناسی زبان فرانسوی
آب و هواشناسی فیزیک مهندسی گرا انفورماتیک کسب و کار زبان روسی
و سایر رشته ها و سایر رشته ها و سایر رشته ها و سایر رشته ها

پادفک دانشگاه ملی سن پترزبورگ

این دانشگاه برای تمامی رشته های تحصیلی شامل خود، دوره های آمادگی زبان تخصصی آنها را برگزار می کند که متقاضیان در طول ۲ ترم با زبان عمومی روسی و دروس پایه ای تخصصی از آن رشته به زبان روسی آشنایی کسب خواهند کرد. بعنوان مثال، پادفک شاخه های علوم پزشکی دانشگاه ملی سن پترزبورگ آموزش زبان عمومی روسی و‌ نیز دروس زیست و شیمی را آموزش می دهد. دوره های آمادگی زبان بصورت تحصیل حضوری و یا آنلاین برای متقاضیان قابل ثبت نام است.

 • شهریه پادفک دانشگاه ملی سن پترزبورگ : ۲۷۲.۰۰۰ روبل (آنلاین و حضوری)
  مدت دوره پادفک : ۱۰ ماه (۲ ترم)
  شروع ثبت نام ها از : ۹ ژانویه تا ۲۱ آگوست
  شروع کلاس ها : ۱ سپتامبر تا ۳۰ ژوئن

خوابگاه های دانشگاه ملی (دولتی) سن پترزبورگ

دانشگاه ملی (دولتی) سن پترزبورگ ۲۱ خوابگاه با ظرفیت ۱۳۰۰۰ دانشجو را در اختیار دانشجویان قرار میدهد. این خوابگاه ها در ۳ ناحیه مختلف که ۸ ساختمان و خوابگاه آن در منطقه واسیلوفسکی Василеостровский در نزدیکی دانشگاه قراردارند که فاصله آن تا دانشگاه بوسیله اتوبوس نیم ساعت الی ۵۰ دقیقه است.

خوابگاه های شماره : ۱ ، ۲ ، ۳ ، ۴ ، ۵ ، ۱۷ ، ۱۸ و ۱۹

۱۳ خوابگاه دیگر دانشگاه ملی سن پترزبورگ در منطقه پترودورسوی Петродворцовый قرار دارند  و فاصله این خوابگاه ها نیز تا دانشگاه بین ۴۰ الی ۵۰ دقیقه است.

خوابگاه های شماره : ۸ ، ۹ ، ۱۰ ، ۱۱ ، ۱۲ به ترتیب تا خوابگاه شماره ۲۳

 

۱ خوابگاه دیگر این دانشگاه نیز در منطقه نوسکی Невский قراردارد (خوابگاه شماره ۶) که فاصله آن با دانشگاه حدود یک ساعت و ۶ دقیقه است که البته این خوابگاه ۲۰ دقیقه پیاده روی تا مترو و پس از خارج شدن از مترو نیز ۲۰ دقیقه دیگر پیاده روی تا دانشگاه خواهد بود.

خوابگاه های دانشگاه ملی سن پترزبورگ دارای امکاناتی از قبیل خشکشویی، کافه، غذاخوری، فروشگاه ها ، سالن بدنسازی و دستگاه های خودپرداز هستند و همچنین همه اتاق ها دسترسی به اینترنت وایرلس دارند.تعداد نفرات در خوابگاه ها با توجه به اتاق ها متفاوت است برای مثال آپارتمان های یک اتاقه با ۱ الی ۳ تخت، آپارتمان های دو اتاقه با ۲ الی ۳ تخت در هر اتاق و آپارتمان های سه اتاقه با ۲ الی ۳ تخت در هر اتاق است که بستگی به خوابگاهی که برای دانشجو تعلق میگیرد متفاوت است.هزینه های خوابگاه های دولتی سنت پترزبورگ نیز بستگی به نوع خوابگاه دارد که معمولا بین ۱۱۲۰ روبل الی ۴۸۹۰ روبل در ماه است. مگر اینکه در توافق نامه دانشگاه به طور متفاوتی مشخص شده باشد.

همکاری های بین المللی دانشگاه ملی سن پترزبورگ

دانشگاه ملی (دولتی) سنت پترزبورگ از جمله دانشگاه های بسیار مطرح کشور روسیه میباشد و با ۷۵ کشور با بسیاری از دانشگاه ها همکاری مستقیم دارد و با شرکت های بزرگی در زمینه بازار کار جهانی مانند : گوگل ، مایکروسافت ، IBM ، ادوبی ، اینتل و بسیاری از شرکت های بین المللی دیگر همکاری هایی دارد. در بحث تحصیل در رشته های پزشکی و دندانپزشکی یا رشته های دیگر مهندسی این دانشگاه در صورتی به دانشجو پیشنهاد میگردد که واقعا به تحصیل علاقمند و بصورت منظم به تحصیل بپردازد پیشنهاد میگردد.