درباره دانشگاه پیراگوف

دانشگاه پیراگوف (پیراگوا) یا با نام کامل دانشگاه ملی تحقیقات پزشکی پیراگوف روسیه Pirogov Russian National Research Medical University با نام اختصاری انگلیسی RSMU به روسی РНИМУ یکی از قدیمی ترین و معتبرترین دانشگاه های پزشکی که در سال ۱۹۰۶ تاسیس شد و در شهر مسکو قراردارد. شهرت دانشگاه پیراگوف در تمام جهان شناخته است و یکی از بهترین دانشگاه های پزشکی در روسیه است. باید اشاره کنیم که دانشگاه پیراگوف تنها دانشگاه پزشکی در روسیه است که رده “دانشگاه ملی تحقیقاتی” را دریافت کرده است. دانشگاه پیراگوا در سال ۲۰۲۱ در لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت و درمان ایران قرار گرفت و جزو ۸ دانشگاه مورد تایید وزارت بهداشت در ایران است. در حال حاضر حدود ۸۳۰۰ دانشجو در حال تحصیل در این دانشگاه هستند. آزمون های ورودی این دانشگاه در سال ۲۰۲۴ بصورت حضوری برگزار میشود و دانشجویان با کسب نمره قبولی میتوانند وارد این دانشگاه شوند.

رنکینگ دانشگاه پیراگوا روسیه

رنکینگ جهانی QS دانشگاه پیراگوف بر اساس پزشکی در رتبه ۳۵۰-۳۰۱ در بین دانشگاه های جهان قرار دارد.

تحصیل پزشکی و دندان پزشکی دانشگاه پیراگوف

تحصیل در رشته پزشکی در دانشگاه پیراگوف مانند سایر دانشگاه های دیگر ۶ ساله است و امکان تحصیل هم به زبان روسی و هم انگلیسی امکانپذیر است و طول دوره تحصیل در رشته دندانپزشکی و داروسازی ۵ سال و همچنین امکان تحصیل در رشته دندانپزشکی هم به زبان روسی و هم انگلیسی امکانپذیر است اما در رشته داروسازی زبان تحصیل روسی است.

دانشجویان بین المللی و بخصوص دانشجویان ایرانی که علاقمند به تحصیل در دانشگاه پیراگوا هستند باید به این نکته توجه کنند که دانشگاه پیراگوا یکی از دانشگاه های پرتقاضا بین متقاضیان و به اصطلاح تاپ است و همچنین سیستم آموزشی دانشگاه پیراگوف بسیار دارای سطح کیفی بالا است پس در صورتی که این دانشگاه را انتخاب میکنید حتما توجه داشته باشید که باید دانشجو باشید و منظم در حال تدریس باشید و همچنین از غیبت کردن از کلاس ها دوری کنید چون همین مورد باعث اخراج شما از دانشگاه خواهد شد.

حتما شاید شنیده اید که دانشگاه پیراگوا بسیار اخراجی دارد ، اما این صحبت صحیح نیست ، تمامی دانشگاه های روسیه دارای نظم هستند و شما حتی اگر در دانشگاه های ایران هم چندین بار مرتکب غیبت شوید و یا دروس خود را نبندید اخراج خواهید شد. بله در بالا اشاره کردیم که دانشگاه پیراگوف جزو بهترین دانشگاه های پزشکی در روسیه است اما دانشجویی هیچوقت بی دلیل اخراج نخواهد شد. پس اگر به دنبال دانشجو بودن و تحصیل منظم نیستید این دانشگاه را انتخاب نکنید بلکه دانشجویان با سطح خود در تحصیل در این دانشگاه موفق خواهند بود.

پذیرش دانشگاه پیراگوف (پیراگوا) روسیه

آزمون ورودی پیراگف مسکو

در سال های قبل یعنی ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳ آزمون های ورودی در این دانشگاه بصورت آنلاین برگزار میشد اما با اتفاقات سال گذشته و تقلب های فراوان در آزمون های ورودی دانشگاه پیراگوف آزمون های ورودی خود را بصورت حضوری در سال ۲۰۲۴ برگزار میکند و دانشجویان در روسیه میتوانند بصورت حضوری ثبت نام و درآزمون ها شرکت کنند و دانشجویانی که در حال حاضر در ایران هستند نیز بصورت حضوری (که بزودی از سوی دانشگاه محل آزمون مشخص خواهد شد) میتوانند شرکت کنند. باید دقت داشته باشید که بسیاری از افراد سودجو در حال کلاهبرداری و فروش صندلی های این دانشگاه هستند که غیرقانونی است و راه ورود صحیح به این دانشگاه تنها آزمون ورودی حضوری است.

شهریه دانشگاه پیراگوا

شهریه دانشگاه پیراگوا

شهریه تحصیل در رشته پزشکی به زبان روسی و انگلیسی در دانشگاه پیراگوا در سال ۲۰۲۵-۲۰۲۴ سالانه ۷۵۰ هزار روبل است و در رشته دندانپزشکی تحصیل به زبان روسی و انگلیسی ۹۵۰ هزار روبل و در رشته داروسازی به زبان روسی ۳۵۰ هزار روبل است.

  • رشته پزشکی : ۷۵۰.۰۰۰ روبل سالانه
  • رشته دندانپزشکی : ۹۵۰.۰۰۰ روبل سالانه
  • رشته داروسازی : ۳۵۰.۰۰۰ روبل سالانه

پادفک دانشگاه پیراگوا

دانشگاه پیراگوف دوره های پادفک خود را برای آماده سازی زبان روسی دانشجویان خارجی برگزار میکند که در دو دوره مختلف پادفک ۱۰ ماهه و پادفک فشرده ۴ ماهه است.

دوره پادفک ۱۰ ماهه : ترم یک (زبان روسی) و در ترم دوم اصطلاحات دروس تخصصی (زیست و شیمی) است.

شهریه دوره پادفک ۱۰ ماهه دانشگاه پیراگوا : ۳۲۰.۰۰۰ روبل

  • شروع ثبت نام ها : از ۱۷ جولای تا ۳۰ سپتامبر
  • شروع کلاس ها : از ۱ اکتبر

شهریه دوره پادفک ۴ ماهه : ۱۶۰.۰۰۰ روبل

  • شروع ثبت نام ها : از اول ژانویه تا ۳۰ ژانویه
  • شروع کلاس ها : از اوایل فوریه (گروه بندی ها از تاریخ ورود دانشجویان انجام می شود)

خوابگاه دانشگاه پیراگوا مسکو

دانشگاه پیراگوا دارای ۴ ساختمان خوابگاه است که ظرفیت ۳۲۸۰ نفر را دارد. این خوابگاه ها در نزدیکی دانشگاه قراردارند و فاصله ای ۱۸ دقیقه ای با دانشگاه دارند. البته این نکته حائز اهمیت است که با توجه به تعداد بالای دانشجویان در دانشگاه پیراگوا ممکن است با توجه به ظرفیت به تمامی دانشجویان خوابگاه تعلق نگیرد. همچنین دانشجویان بین المللی در این دانشگاه باید توجه داشته باشند که ظرفیت برای دانشجویان خارجی ۴۰۰ نفر است است که از این تعداد ۳۷۰ نفر برای متقاضیان که در حال تحصیل در کورس اصلی هستند و ۳۰ نفر برای مقاطع دکتری است.  هزینه اقامت در خوابگاه های دانشگاه پیراگوا ماهانه ۲.۶۴۸ روبل و برای دانشجویان پادفک ۱۷۱۵ روبل است.