بورسیه دولتی روسیه 2023-2024

معرفی بورسیه دولتی روسیه

بورسیه دولتی روسیه Russian Government Scholarship که توسط دولت فدراسیون روسیه همه ساله به دانشجویان خارجی اعطا میگردد که در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری است. این بورسیه توسط سازمان تحصیلات عالی دولت فدرال روسیه اعطا میگردد و ظرفیت ۱۵۰۰۰ نفر از سراسر جهان دارد که از سال ۲۰۲۳ ظرفیت بورسیه دولتی روسیه افزایش بیشتری پیدا کرده است. بورسیه دولتی روسیه تمامی رشته های تحصیلی را شامل میشود و با توجه به سهیه ۳۰۰ نفری برای ایرانیان این سهیه دربین تمامی متقاضیان در مقاطع تحصیلی و رشته های مختلف تقسیم میشود. با توجه به اینکه اغلب ایرانیان برای رشته های شاخه های پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی برای کسب سهمیه این بورسیه اقدام میکنند ممکن است متقاضیان غیر پزشکی بنظر شانس بیشتری برای قبولی فاند داشتند باشند. اما به طور کل فاکتور هایی مثل معدل تحصیلی بالا، نمرات در‌وس تخصصی بالا، برندگان المپیاد ها، داشتن مقاله رسمی ثبت شده، مقام های ورزشی بین المللی، و غیره می توانند باعث کسب بورسیه شوند.

امتیازات بورسیه دولتی روسیه

 1. تحصیل ۱۰۰% درصد رایگان و پوشش کامل شهریه های دانشگاه (توسط دولت فدراسیون پرداخت می شود)
 2. ارائه خوابگاه به دانشجو (در صورت وجود خوابگاه و ظرفیت دانشگاه)
 3. برگزاری دوره های آموزش زبان روسی (پادفک) – (هزینه های پادفک نیز توسط فدراسیون روسیه پرداخت می شود)
 4. کمک هزینه های تحصیلی (حقوق) ماهانه حدود ۲۰۰۰ روبل (بستگی به مقاطع تحصیلی متفاوت است)

بورسیه دولتی روسیه بصورت فول فاند نمی باشد و سایر هزینه هایی مانند : هزینه های سفر ، ویزا و هزینه های شخصی بعهده دانشجو است.

تعداد ظرفیت

تعداد ظرفیت بورسیه روسیه برای ایرانیان : ۳۰۰ نفر سالانه

رشته های بورسیه دولتی روسیه

بورسیه دولتی روسیه تمامی رشته های مانند : پزشکی ، دندانپزشکی ، داروسازی ، پرستاری ، حقوق ، تربیت بدنی ، رشته های مهندسی و … را شامل میشود و این بورسیه بیش از ۱۴۰۰۰ برنامه برای رشته های مختلف در مقاطع تحصیلی مختلف برای متقاضیان قرار گرفته است.

تعداد دانشگاه های بورسیه دولتی روسیه : ۷۴۱ دانشگاه از ۸۲ منطقه کشور روسیه

شرایط ثبت نام

 1. شهروندان تمام کشور های بجز شهروندان روس
 2. مدارک تحصیلی معتبر و رسمی (مدرک تحصیلی مرتبط با رشته تحصیلی مورد تقاضای دانشجو)

زمان ثبت نام بورسیه دولتی روسیه

شروع ثبت نام و تقاضای بورسیه : ۱ سپتامبر ۲۰۲۳ ( ۱۰/۰۶/۱۴۰۲)

پایان مهلت ثبت نام : ۱ نوامبر ۲۰۲۳ (۱۰/۰۸/۱۴۰۲) (برای ایرانیان تا ۱۵ دسامبر ۲۰۲۳ ، ۲۴/۰۹/۱۴۰۲ تمدید شد)

بورسیه دولتی روسیه معرفی و ثبت نام بورسیه

مدارک مورد نیاز ثبت نام بورسیه دولتی روسیه (مرحله اول)

 • مدارک تحصیلی و ریزنمرات (اسکن شده)
 • پاسپورت (اسکن پاسپورت با حداقل ۱.۵ سال اعتبار)
 • عکس پرسنلی
 • توصیه نامه (اختیاری)
 • انگیزه نامه (اختیاری)
 • مقالات منتشر شده (اختیاری)
 • لوح تقدیر یا گواهی افتخار کسب شده در زمینه های مختلف تحصیلی ، ورزشی ، المپیادها و یا …

برای مرحله اول نیازی به ترجمه مدارک به زبان روسی نیست بعلت اینکه مدارک متقاضی توسط کارشناسان در ایران بررسی میشوند که به زبان فارسی تسلط دارند.

متقاضی به الویت میتواند ۶ دانشگاه در کشور روسیه را انتخاب کند ، در شهرهای مسکو و سن پترزبورگ ۲ دانشگاه و در شهرهای دیگر کشور روسیه ۱ دانشگاه قابل انتخاب است.

نکته : در صورتی که دانشجویان در حال حاضر در حال درس خوانند هستند و مدارک فارغ التحصیلی خود را دریافت نکرده اند میبایست ریز نمرات تحصیلی و گواهی اشتغال به تحصیل خود را در سایت بارگزاری نمایند.

پس از ثبت نام متقاضیان در مرحله اول بورسیه دولتی روسیه ، پروسه بررسی و ارزشیابی و تخصیص سهمیه ها توسط  بخش روسسوترودنیچستوو Rossotrudnichestvo (آژانس فدرال کشورهای مستقل مشترک المنافع، برای هموطنان مقیم خارج از روسیه، و همکاری بشردوستانه بین المللی) برای متقاضیان ایرانی در سفارت روسیه در تهران انجام میشود.

مرحله دوم بورسیه

در صورتی که متقاضی در مرحله اول بورسیه پذیرش و قبول شود مدارکی که در مرحله یک ثبت نام اشاره شد و متقاضی هنگام ثبت نام آن ها را بارگزاری کرده است ، که نیازاست تمامی مدارک به زبان روسی بصورت رسمی ترجمه شوند. علاوه بر این مدارک ذیل نیز نیاز است در مرحله دوم با ترجمه ارائه شوند.

 • نتیجه قبولی در مرحله اول
 • گواهی پزشکی
 • گواهی آزمایش HIV

شانس خود را در اخذ بورسیه افزایش دهید

متقاضیان دقت داشته باشند که موارد زیر شانس شما را برای اخذ این بورسیه افزایش میدهد

 • معدل بالا در آخرین مدرک تحصیلی و داشتن نمرات بالا در دروس تخصصی
 • مقالات علمی برای مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری
 • رزومه علمی خوب و داشتن مدرک زبان خارجی
 • شرکت در المپیاد های بین المللی و یا المپیاد های علمی روسیه
 • افتخارات کسب شده در زمینه های ورزشی ، فرهنگی و …

نحوه ثبت نام در بورسیه دولتی روسیه

ثبت نام بورسیه دولتی روسیه بصورت قانونی تنها از طریق وب سایت رسمی به آدرس : https://education-in-russia.com/ امکان پذیر است. دقت داشته باشید که ثبت نام در بورسیه دولتی روسیه کاملا رایگان است.

نکته : افرادی هستند که این بورسیه را خرید و فروش میکنند و به متقاضیان پیشنهاد میدهند که کاملا غیرقانونی است ، در کشور روسیه چیزی بعنوان بورسیه تضمینی وجود ندارد و متقاضیان تنها از طریق قانونی میتوانند ثبت نام کنند و شانس خود را برای اخذ بورسیه امتحان کنند و تمام بررسی ها پس از ثبت نام توسط وزارت علوم روسیه انجام می شود.

مشاوره در بورسیه دولتی روسیه

متقاضیان عزیز ثبت نام در بورسیه دولتی روسیه برای مشاوره و راهنمایی های لازم جهت ثبت نام میتوانند از کارشناسان ما در شرکت باپریس کمک بگیرند.