کشور روسیه، همانند دیگر کشور های پیشرفته و موثر در جهان، قوانین و چهارچوب های مهاجرتی برای ورود مهاجران دارد که بنا بر علت سفر شما به کشور روسیه، نوع اجازه ورود شما یا ویزای شما متفاوت است. اجازه ورود شما در کشور روسیه صادر می‌شود، درخواست اجازه ورود شما از طریق دانشگاه یا شرکت و یا سازمان دیگری که قصد دارد شما را دعوت کند به اداره دولتی مربوطه برای آماده سازی دعوتنامه ارسال می‌کند و بعد از ۱۵ الی ۲۱ روز کاری دعوتنامه شما آماده خواهد بود و شما از طریق این دعوتنامه میتوانید از سفارت روسیه در کشور ایران، (یا کشور دیگر در صورت داشتن اجازه زندگی بیشتر از ۹۰ روز در آن کشور) ویزا (اجازه زندگی در کشور روسیه) به مدت زمانی که در دعوتنامه تعیین شده، تحویل بگیرید. بر اساس نوع دعوتنامه، ویزا صادر می‌شود که علت سفر شما و تعداد روز هایی که در کشور روسیه اجازه زندگی و همچنین چند بار با این ویزا اجازه ورود و خروج از کشور روسیه را دارید ذکر می‌شود.

اقامت های کوتاه مدت در کشور روسیه به انواع ویزا هایی گفته می‌شود که به طور موقت اجازه زندگی در این کشور را به شما میدهند.

انواع ویزاهای روسیه (انواع اقامت های کوتاه مدت) :

ویزای توریستی روسیه

ویزا توریستی روسیه برای سفر و بازدید از جاهای دیدنی، تاریخی و تفریحی کشور روسیه صادر می‌شود و به شما امکان گشت و گذار و یا شرکت در جشنواره های مختلف در این کشور و یا دیدن دوستان و اقوام مقیم در کشور روسیه به شما می‌دهد. ویزای توریستی را همچنین با نام های ویزای مسافرتی و ویزای گردشگری در جملات استفاده می‌کنند اما تفاوتی ندارد و یک نوع ویزا هستند.

کمتر از ۷ روز : یکبار ورود و خروج

کمتر از ۳۰ روز : یکبار ورود ‌خروج

کمتر از ۹۰ روز : دوبار ورود و خروج

کمتر از ۱۸۰ روز : دوبار ورود و خروج و تنها اجازه ۹۰ روز زندگی در کشور روسیه

 

نمونه ویزای روسیه

ویزای روسیه - نمونه ویزا روسیه

ویزای تجاری روسیه

این نوع ویزا برای بازدیدهای کاری و عقد قرارداد های همکاری و یا شرکت در نمایشگاه های مختلف صادر میشود، از طرف شرکت روسی درخواست و فرم دعوتنامه به اداره مربوطه در روسیه ارسال و دعوتنامه صادر میشود و با این دعوتنامه امکان دریافت ویزا از سفارت روسیه در کشور ایران است.

۳۰ روزه : یکبار یا دو بار ورود و خروج

۹۰ روزه : یکبار یا دوبار یا چندبار ورود و خروج

۱۸۰ روز : یکبار یا دوبار یا چندبار ورود و‌خروج

ویزای تحصیلی روسیه

در ابتدا دانشگاه یا مرکز آموزشی برای شما دعوتنامه ۹۰ روز تحصیلی ارسال می‌کند و شما این ویزای ۹۰ روزه یکبار ورود و خروج را از سفارت روسیه در ایران دریافت می‌کنید و بعد از حضورتون در کشور روسیه و دانشگاه مورد نظر، ویزای شما توسط دانشگاه و مراکز مربوطه به ویزای یکساله (۳۶۵ روزه) چند بار ورود و خروج تمدید می‌شود.

ویزای کاری روسیه

در ابتدا شرکت و یا کمپانی دعوت کنند با ارسال دعوتنامه کاری به شما، میتوانید در سفارت روسیه در ایران اقدام به دریافت ویزا کاری خود کنید که در ابتدا این نوع ویزا ۹۰ روزه است و با ورود به کشور روسیه ویزا شما به ویزای یکساله (۳۶۵ روزه) چندبار ورود و خروج تمدید می‌شود. و بر اساس قرارداد کاری شما و نوع دعوتنامه ویزا قابل تمدید است، ویزای کاری بر اساس قرارداد ها و نوع آنها به دو حالت یکساله و سه ساله امکان دریافت است، و هر یک از آنها شرایط و مزایای متفاوتی را شامل می‌شوند.

ویزای دیپلمات

این نوع ویزا ، مربوط به کارمندان دولتی حاضر در سفارت کشور خود است.

ویزای ترانزیت

این نوع ویزا معمولا برای راننده های ترانزیت که برای سفر های کوتاه مدتی که برای تحویل بار یا دریافت بار دارند، انجام میشود.
این نوع ویزا تنها برای ۱۰ روز داده می‌شود و یکبار ورود و خروج است.

لازم به ذکر است مهاجران از بعضی از کشورها برای ورود به کشور روسیه نیاز به ویزا ندارند و می‌توانند بدون ویزا وارد این کشور شوند. مهم‌ترین مدرک این مهاجران در کشور روسیه ، میگریشن کارت است که در آن مشخصات فرد مهاجر، علت سفر و تاریخ ورود ذکر شده است.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای روسیه

برای دریافت ویزا از سفارت روسیه در کشوری که ساکن آن هستید. نیاز به مدارک زیر است :

اصل پاسپورت
یک قطعه عکس ۳.۴
دعوتنامه برای دریافت ویزا
پر کردن فرم مربوطه به نام Анкета (اَنکِتا)
فیش پرداختی مبلغ مربوطه به دریافت ویزا

نکته: در صورتی که ویزای توریستی دریافت می‌کنید، همچنین نیاز به ارائه اطلاعات مربوطه به اسکان تان در موردی که در روسیه خواهید بود یا ووچر هتل خواهد بود.

نکته: (عکس شما باید در طول ۶ ماه قبل انجام شده باشد، قدیمی تر از این مدت مورد قبول نیست)

برای دریافت ویزا ورود به کشور روسیه نیاز در سفارت این کشور، نیاز به انجام مصاحبه و یا تمکن مالی نیست.
همچنین مدت زمان آماده سازی ویزا به دو حالت فوری و یا معمولی انجام می‌شود.
دریافت ویزا به صورت فوری بین ۱ تا ۳ کاری آماده می‌شود.
دریافت ویزا به صورت معمولی، بین ۵ تا ۷ روز کاری آماده می‌شود

سفارت روسیه در تهران

سفارت روسیه در شهر های تهران ، اصفهان و رشت کنسولگری دارد و پاسخگوی درخواست های متقاضیان برای دریافت ویزا در روز های یکشنبه تا پنجشنبه است.

آدرس سفارت روسیه در تهران : تهران، خیابان نوفل لوشاتو، پلاک ۳۹

آدرس کنسولگری در شهر رشت : رشت، پل عراق، خیابان پاسداران، پلاک ۸۲، روبروی بیمارستان ولی عصر (عج)

آدرس کنسولگری در شهر اصفهان : اصفهان، خیابان چهارباغ پایین، کوچه مسجد سرخی، پلاک ۱۱