اقامت روسیه ✔️ انواع اقامت بلند مدت روسیه ۲۰۲۳

۱۹ خرداد ۱۴۰۲
اقامت روسیه - روش های اقامت بلند مدت روسیه

اخذ اقامت روسیه بعنوان یکی از کشورهای پیشرفته، خواسته‌ بسیاری از افراد در سرتاسر دنیاست. رسیدن به این خواسته با پیچ‌ و خم‌های فراوانی همراه است. شناخت کافی می‌تواند دستیابی به هدف را آسان سازد.

مشکلات اجتماعی، وضعیت اقتصادی، کمبود امکانات، شرایط بد زندگی و مسائل سیاسی دلایلی هستند که فرد را به سمت مهاجرت سوق می‌دهند. زندگی در کشوری پیشرفته با اجتماعی توسعه‌یافته خواسته‌ی هر انسانی است. شاید متولد شدن در یکی از این کشورها را بتوان خوش‌شانسی نام نهاد. با این‌حال حالت عکس این موضوع را نمی‌توان بدشانسی نام گذاشت؛ چرا که راه رسیدن به چنین اجتماعی همیشه وجود دارد. این راه را مهاجرت می‌گویند که هدف آن اخذ اقامت در کشوری پیشرفته است. ازآنجاکه کسب اقامت در جوامع عالی خواهان زیادی دارد، این کشورها معمولاً قوانین سخت‌گیرانه‌ای در این مورد وضع می‌کنند.
شناخت کافی از این قوانین می‌تواند به انتخاب کشور مناسب برای مهاجرت و دستیابی هرچه سریع‌تر اخذ اقامت کمک کند. در سال‌های اخیر روسیه به‌عنوان یکی از کشورهای پیشرفته با تسهیل شرایط برای مهاجران، به یکی از مقصدهای محبوب مهاجرت تبدیل شده است.
بطور کلی راه های مختلفی برای کسب اقامت روسیه وجود دارد که در ادامه شرایط لازم برای هر کدام را بررسی خواهیم کرد.

اقامت روسیه از طریق تحصیل

اقامت روسیه از طریق تحصیلیکی از آسان‌ ترین راه‌ های کسب اقامت روسیه، مهاجرت تحصیلی است. عدم نیاز به مدرک زبان و آزمون ورودی دانشگاه‌ ها، احتمال موفقیت این راه را بسیار افزایش داده است. صدور ویزای دانشجویی توسط سفارت روسیه در ایران در کمتر از ۳۰ روز اتفاق می‌ افتد. این ویزا تا پایان زمان تحصیل تمدید می‌شود. دریافت ویزای تحصیلی روسیه هزینه‌ی زیادی ندارد و در مقایسه با مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری ارزان‌ تر محسوب می‌ شود. پس از ورود به روسیه و در حین اقامت موقت برای تحصیل، هنگام ورود دوباره به این کشور نیاز به اخذ ویزای مجدد نخواهید داشت. جذاب‌ترین ویژگی ویزای تحصیلی روسیه اجازه‌ کار نامحدود در خارج از محیط دانشگاه است که تقریباً در هیچ کشوری این امکان وجود ندارد. همچنین طبق قانون جدید که از شروع سال ۲۰۲۳ میلادی در کشور روسیه شروع به اقدام شد، دانشجویان می‌توانند اقدام به دریافت اقامت روسیه کنند که این اقامت به نام РВПО ( اِر وِ پِ اُ ) یا разрешение на временное проживание на период обучения (اجازه زندگی موقت برای مدت زمان تحصیل) است و به دانشجو این فرصت را می‌دهد که از ویزا استفاده ای نکند و در تمام مدت تحصیل با این نوع مدرک اقامت داشته باشه و این مدت تا ۱۸۰ روز بعد از پایان تحصیل انقضا دارد و دانشجو می‌تواند اقدام به دریافت اقامت بلند مدت و شهروندی و پاسپورت کشور روسیه کند. همچنین راه دیگر برای دانشجویان علاقمند به دریافت شهروندی کشور روسیه، دریافت اقامت بلند مدت و در نهایت پاسپورت و شهروندی روسیه با اتمام تحصیل با نمرات عالی که به دانشجو با این نمرات دیپلم قرمز داده می‌شود و فرد دارنده این دیپلم می‌تواند درخواست شهروندی کشور روسیه بدهد.

"</h2

اقامت روسیه از طریق کار

راه بعدی برای کسب اقامت روسیه، یافتن شغل در این کشور است. این راه اگر با شناخت کامل یا به کمک مشاور انجام نشود، جزو سخت‌ترین راه‌های مهاجرت خواهد بود. در صورت پذیرش در جایگاه شغلی، آماده سازی دعوتنامه ۱۵ تا ۲۱ روز کاری زمان میبرد و همچنین برای صدور ویزا از سفارت روسیه کمتر از دو هفته زمان لازم است تا ویزای کاری توسط سفارت صادر شود. اعتبار ویزای کاری روسیه ۱یا ۳ ساله است که قابلیت تمدید دارد. برای دریافت اقامت موقت از طریق مهاجرت کاری به مقداری سرمایه‌ی اولیه برای کلاس‌های زبان، دریافت ویزا، بلیت هواپیما و مخارج ماه اول اقامت نیاز دارید. این مقدار با توجه به شرایط مختلف متغیر است. اطلاعات دقیق‌تر متناسب با شرایط خودتان را می‌توانید از مشاورین شرکت باپریس بطور رایگان سوال کنید. با داشتن اقامت موقت تنها در محدوده‌ ای که از قبل مشخص کرده‌اید اجازه‌ کار دارید. درصورتی‌ که بخواهید در شهر دیگری مشغول به کار شوید، باید تمام مراحل اخذ ویزا را مجدداً تکرار نمایید. برای خارج شدن از روسیه درحالی‌ که اقامت موقت دارید، نیاز به مجوز خروج نخواهید داشت؛ برای بازگشت نیز ویزای مجدد نیاز نیست. اما توجه کنید که در این حالت حداکثر زمانی که می‌توانید خارج از روسیه بمانید در مجموع ۱۸۰ روز در سال است. درصورتیکه بیشتر از این زمان خارج از روسیه باشید، اجازه‌ اقامت شما لغو خواهد شد. در صورتی که ویزای کاری یک ساله دریافت کردید، شما می‌توانند بعد از یکسال کار در کشور روسیه، درخواست دریافت اقامت بلند مدت (پاسپورت آبی) و در نهایت شهروندی و پاسپورت روسیه دهید. و در صورتی که ویزای کاری شما ۳ ساله ست شما می‌توانید بعد از ورود به کشور روسیه، و انجام مراحل قانونی آزمایش های پزشکی و ریجستر، اقدام به درخواست برای دریافت مدرک اقامت دائم روسیه (پاسپورت آبی) و همچنین در نهایت شهروندی و پاسپورت کشور روسیه کنید.

اقامت روسیه از طریق سرمایه‌ گذاری

اقامت روسیه از طریق سرمایه گذاریمی‌توان گفت سرمایه‌گذاری پرهزینه‌ترین راه برای دریافت اقامت روسیه است. سرمایه‌گذاری‌هایی که امکان کسب اقامت را فراهم می‌کند، شرایط مخصوصی دارد. در ژانویه ۲۰۲۳، میشوستین، نخست وزیر روسیه، معیارهای اخذ مجوز اقامت در روسیه توسط سرمایه گذاران خارجی را اعلام و تایید کرد. برای صدور اجازه اقامت بلند مدت (ВНЖ) (پاسپورت آبی) در ازای سرمایه گذاری، شما می‌توانید با حداقل ۱۵ میلیون روبل (حدود ۲۰۰۰۰۰ دلار) در پروژه های اجتماعی مهم
سرمایه گذاری کنید. برای مثال در زمینه های زیر :

 • نفت و گاز
 • انرژی
 • معدن و فلزات
 • کشاورزی
 • فناوری اطلاعات
 • دارو
 • فراوری مواد غذایی
 • منسوجات
 • تحقیقات و نوآوری

و یا مبلغ ۳۰ میلیون روبل در سرمایه و شرکت یه شخص حقوقی روسیه سرمایه گذاری کنید.

گزینه دیگر دریافت شهروندی کشور روسیه از طریق سرمایه گذاری، ثبت شرکت در فدراسیون روسیه و پرداخت حداقل ۸ میلیون روبل مالیات و هزینه های اجتماعی برای دو سال کار است، شما در این صورت میتوانید اقدام به دریافت اقامت بلند مدت کشور روسیه، شهروندی و پاسپورت روسیه کنید.راه دیگر که تقاضای بالایی دارد، خرید ملک در کشور روسیه برای هر منظوری با ارزش حداقل ۲۵ میلیون روبل یا بیشتر است در شهر های دیگر به غیر از مسکو و در شهر مسکو پایتخت این کشور پر فرصت از ۵۰ میلیون روبل امکان پذیر است.برای انجام هر یک از این راه ها نیاز به همراه داشتن وکیل و تیم مشاوره متخصص در زمینه
سرمایه گذاری است. تیم متخصص دپارتمان فیوچرلند (دپارتمان کار و سرمایه گذاری) برای قدم برداشتن درست و با کمترین ریسک و برنامه ریزی شده در این راه آماده ارائه خدمات به شما متقاضی عزیز و ارزشمند است.

اقامت روسیه از طریق ازدواج

اقامت روسیه از طریق ازدواج و تولد فرزند

دریافت اقامت دائم و اخذ پاسپورت از طریق ازدواج در بسیاری از کشورهای دنیا امکان‌پذیر است. اگرچه قوانین هر کشوری متفاوت است ولی اثبات واقعی بودن ازدواج تقریباً در تمامی کشورها ضروری است. روسیه نیز از این امر مستثنی نیست و در قانون جدید به اجرا رسیده از تاریخ ۲۶ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی، شروط دیگری برای دریافت اقامت و پاسپورت روسیه از طریق ازدواج با یک فرد روسی وجود دارد. شخص می‌ تواند بعد از ازدواج اقدام برای دریافت اقامت کشور روسیه کند به نام РВП (اِر وِ پِ) که مدت ۳ سال اعتبار اقامتی دارد انجام دهد و در ادامه می‌تواند با آماده سازی مدارک مربوطه برای دریافت اقامت دائم کشور روسیه یا همان پاسپورت آبی(وِ اِن ژِ/ВНЖ) اقدام کند. برای دریافت پاسپورت قرمز یا اصلی ترین مدرک شهروندی کشور روسیه طبق قانون جدید نیاز به تولد فرزند است. یعنی در صورتی که ازدواج با فرد روس و دارای شهروندی کشور روسیه منجر به تولد فرزند شود شما میتوانید به پاسپورت اصلی یا همان پاسپورت قرمز کشور روسیه برسید.

اقامت روسیه از طریق تولد

نوزادان متولد شده می‌توانند با داشتن شرایط زیر تابعیت روسیه را دریافت کنند.

 • درصورتی‌که پدر و مادر هر دو تابعیت کشور روسیه را داشته باشند یا حتی اگر تنها یکی از آنها شهروند روسیه حساب شود، فرزند آنها چه در روسیه و چه در هر کشوری که متولد شود می‌تواند شهروند روسیه شود و پاسپورت این کشور را دریافت کند و از مزایای این پاسپورت و شهروندی کشور روسیه بهره مند شود.

اقامت روسیه از طریق پناهندگی

پناهندگی با خروج غیرقانونی از کشور و تسلیم خود به پلیس کشور مقصد اتفاق می‌افتد. این مسئله می‌تواند به دلیل مشکلات سیاسی، مذهبی و غیره باشد. غیرقانونی بودن این روش و همچنین خطرات بی‌ شمار این راه ازجمله آسیب‌ دیدگی، بیماری، احتمال بازگرداندن و حتی مرگ باعث می‌شود که شرکت باپریس هیچ‌گونه مشاوره و خدماتی در این زمینه برای همراهان عزیز خود نداشته باشد؛ ازطرفی با تسهیل دیگر روش‌ ها پیشنهاد می‌کند که تمام تلاش خود را برای کمک به شما در دیگر روش‌ ها برای گرفتن اقامت روسیه انجام دهد.

Immigration consultant to Russia

آماده مهاجرت به روسیه هستید؟ با مشاوران باپریس در ارتباط باشید

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • مجید صادقی 04 دی 1402

  خیلی ممنون از شما. فقط سایت شما اطلاعات درست ارائه داده در مورد پاسپورت کشور روسیه. مابقی سایت ها اطلاعات مختلف و درست نیست.

  پاسخ دهید
  • حسن نظری 04 دی 1402

   اقا خسته نباشید. دمتون گرم????????خیلی خوب و دقیق بود. دیگه داشتم ناامید میشدم که به زبان فارسی میتونم قانون رو دقیق بفهمم یا نه.
   یکبار دیگه دمتون گرم????

   پاسخ دهید
   • مدیر سایت 30 بهمن 1402

    سلام ، خواهش میکنیم ، خوشحالیم که مقاله براتون مفید بوده

    پاسخ دهید
مشاوره واتساپ